Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Dlaczego banki organizują takie promocje?

To najprostszy sposób, by przyciągnąć Twoją uwagę. Oferty poszczególnych banków różnią się tak nieznacznie, że bez dodatkowej zachęty w postaci kilkuset złotych premii, prawdopodobnie nie zmienialibyśmy banku. Bankom bardzo zależy na pozyskiwaniu nowych klientów.

Organizując promocję z bonusem na start, bank liczy na to, że spodoba Ci się jego oferta, przyzwyczaisz się do korzystania z jego aplikacji i po spełnieniu warunków promocji zostaniesz na dłużej. Mają nadzieję, że w przyszłości skorzystasz z innych ich produktów, na przykład z kredytu hipotecznego, na którym dobrze zarobią.

Czy jest tu jakiś haczyk?

Jesteśmy tutaj, aby analizować regulaminy promocji i wychwytywać wszelkie potencjalne zagrożenia. Na szczęście banki zdają sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach nikt nie da się nabrać na „mały druczek”, dlatego tworzą zasady promocji w sposób przejrzysty.

Wbrew pozorom, bankom również zależy na tym, abyś zdobył bonus startowy, stał się zadowolonym klientem i korzystał z ich produktów przez kolejne lata. Ukryte haczyki tylko by to wszystko zrujnowały, a banki są tego świadome.

Kto może brać w tym udział?

Większość dostępnych promocji to oferty specjalne dla nowych i powracających klientów. W takich akcjach bonusy są najbardziej atrakcyjne.

Bank zawsze podaje datę graniczną, która określa, czy osoba otwierająca konto ponownie otrzyma bonus. Zazwyczaj okres wykluczenia wynosi od 12 miesięcy do 3 lat.

Co znaczy, że nagrody w promocji są gwarantowane?

Oznacza to, że bonusy w każdej promocji są stałe i zapisane w regulaminie, nie podlegają żadnym konkursom ani losowaniom. Wystarczy, że wykonasz określone w regulaminie działania na koncie, aby otrzymać przewidzianą premię.

Na czym polega zakładanie konta „na selfie”?

To nowoczesna metoda weryfikacji tożsamości za pomocą biometrii. Polega na skanowaniu twarzy i porównywaniu tego skanu ze zdjęciem w Twoim dowodzie osobistym, który przesyłasz do banku. Jeśli zdjęcia się zgadzają, bank otwiera konto bez konieczności fizycznej wizyty w placówce.

Wymagane jest jedynie dobre oświetlenie, ponieważ w ciemnym pokoju, gdzie twarz nie jest widoczna w kamerze, weryfikacja jest niemożliwa. Zaleca się również wykonywanie weryfikacji na tle ściany, aby w kadrze nie pojawiły się inne osoby, co mogłoby spowodować odrzucenie weryfikacji.

Ile czasu zajmuje korzystanie z promocji bankowych?

Założenie konta bankowego przez internet (np. za pomocą wspomnianej wcześniej biometrii) zajmuje zazwyczaj 15-30 minut. Dalsze zaangażowanie czasowe zależy od warunków poszczególnych promocji – najczęściej obejmują one płatności kartą, które wykonujesz na co dzień, kilka przelewów lub logowanie do aplikacji mobilnej.

Nasze doświadczenia pokazują, że udział w promocji bankowej zajmuje zazwyczaj nie więcej niż 30 minut miesięcznie, a można zyskać kilkaset złotych.

Ważniejsza od ilości czasu jest sumienność i wykonywanie aktywności w określonych terminach. 

Jak długo trzeba mieć otwarte konto po odebraniu premii?

Nie ma tu żadnych długoterminowych zobowiązań ani opłat za wcześniejsze zerwanie umowy, jak w przypadku abonamentów na telefon.

Zakładasz konto bankowe w promocji, wykonujesz wymagane w regulaminie czynności, odbierasz obiecane bonusy i sam decydujesz, co dalej. Jeśli konto Ci się spodoba, możesz zostać w tym banku na dłużej. Jeśli nie, nikt nie będzie miał pretensji, jeśli zdecydujesz się je zamknąć.

Dlaczego na stronie banku nie ma takiej promocji?

Nie wszystkie promocje są organizowane bezpośrednio przez bank. Czasami banki zlecają agencjom reklamowym organizację takich akcji, które nie są wtedy publikowane na głównej stronie banku.

Co jeśli zapomnę wykonać jakiegoś warunku w promocji?

Pominięcie jakiegoś warunku promocji to nie koniec świata. Zdarza się to nawet najlepszym i nie wiąże się z żadnymi karami ani dodatkowymi opłatami.

Jeśli Ci się to przydarzy, zajrzyj do regulaminu promocji lub napisz do nas – chętnie pomożemy! Często premia jest przyznawana przez bank w kilku częściach (np. za każdy miesiąc osobno), więc nadal masz szansę zdobyć bonus za kolejne aktywności.

Czy można zdobyć premię z więcej niż jednego banku?

Tak, jak najbardziej.

Nie ma w Polsce zakazu posiadania więcej niż jednego konta. Osoby, które regularnie korzystają z promocji bankowych, szybko zaczynają zauważać drobne korzyści dostępne w poszczególnych bankach. Jeden ma lepszą aplikację, drugi oprocentowanie dla oszczędności, a jeszcze inny darmowe wypłaty z bankomatów – można korzystać z tego równolegle.

Ile można na tym zyskać?

Wszystko zależy od Twojego zaangażowania i wybranej oferty. Bonus za założenie jednego konta i wykonanie określonych aktywności wynosi od 200 zł do nawet 700 zł.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z ofert kilku różnych banków, możesz zarobić jeszcze więcej. Możesz również zachęcić swoją rodzinę – męża, żonę, rodzeństwo, rodziców, dziadków – do udziału, co pozwoli zwielokrotnić otrzymaną kwotę.

Rekordziści piszą nam nawet o zdobytych kwotach rzędu 5000-6000 zł rocznie.

Czy muszę zapłacić podatek od zdobytej nagrody?

Nie. Nagrody w tych promocjach organizowanych przez banki podlegają pod przepisy „o sprzedaży premiowej” i są całkowicie zwolnione z podatku.

Dariusz Kaczorowski